PROIECT DIDACTIC
Data : 12.02.2013
Clasa : a-VII B
Aria curriculara: Matematică, științe și tehnologii
Profesor : Vătavu Adela
Obiectul: Biologie
Unitatea de învaţare: Funcțiile organismului uman, baza lor anatomică şi noţiuni
elementare de igienă
Subiectul: Sistemul
muscular
Tipul lecției: predare, însușire de noi cunoștințe
Scopul lectiei: dobândirea de către elevi a unor noţiuni legate de
clasificarea muşchilor care intră în alcătuirea corpului uman
Competenţe specifice:
1.1 Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi
sistemelor de organe ale corpului uman
2.1 Utilizarea metodelor şi a mijloacelor
adecvate studierii organismului uman.
4.1 Utilizarea corectă a terminologiei
specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare.
4.2 Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare.
Obiective operaționale:
Ø să definească sistemul muscular şi locul pe care
acesta îl ocupă în sistemul locomotor;
Ø să clasifice muşchii după structură şi funcţie;
Ø să descrie structura unui muşchi lung;
Ø să explice modul de inserare a muşchilor pe oase.
Demersul didactic:
a.
Resurse procedurale: conversaţia, observația, explicația, “ȘTIU, VREAU SĂ ȘTIU, AM
ÎNVĂȚAT”
b.
Resurse materiale: fișe de lucru, scotch, imagini pe suport digital,
duplex, marker, bilețele, ace cu gămălie, fișă tip machetă
c.
Forma de activitate: frontal, grupe
Metode de evaluare: formativă, orală
Locul desfășurării: sala de clasă
Bibliografie:
1. Mihaela Marcu Lapadat, Florica Macovei, Floarea
Dobran – Biologie, Manual pentru clasa a VII a, Editura Teora, București, 2006;
2.Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lecția, formă de
bază a organizarii procesului de predare-învățare-evaluare la disciplina
biologie, Editura Arves, 2007;
3.Viorel Lazăr –Metode utilizate în predarea biologiei, Editura Arvens, 2009
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
|
ETAPELE
LECȚIEI
|
ACTIVITATEA PROFESORULUI
|
ACTIVITATEA ELEVILOR
|
METODE UTILIZATE/
MATERIAL DIDACTIC UTILIZAT
|
EVALUARE
|
TIMP ALOCAT
|
OBSERVAȚII
|
|
Organizarea
clasei
|
Pregătește materialul didactic.
Notează în catalog elevii absenţi şi asigură
condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei.
|
Îşi pregătesc cărţile şi caietele.
|
Conversația
|
|
1 min
|
|
|
Verificarea
cunoștințelor anterioare
|
Adresează întrebări elevilor din lecția
anterioară
·
Clasificarea oaselor după formă
·
Alcătuirea unui os lung
·
Oasele trunchiului
·
Compoziția chimică a oaselor
·
Clasificarea articulațiilor
|
Răspund la întrebările profesorului
Oase lungi (femurul), scurte (falange) și late
(stern).
Diafiză și epifize.
Coloana vertebrală (descrierea vertebrelor pe regiuni),
sternul și coastele (număr și mod de articulare la stern).
Apă (20%), substanțe organice (oseina), substanțe
minerale (săruri de calciu și fosfor).
Fixe (suturi), semimobile (articulațiile
vertebrelor), mobile (articulația mâinii).
|
Conversația
|
Orală
|
6 min
|
|
|
Captarea
atenției
|
Solicită 4 elevi să vină la catedră și să aleagă un
bilețel.
Prezintă elevilor un material video
|
Fiecare elev dintre cei solicitați își alege un
bilețel și execută comanda solicitată.
Observă ce se întâmplă și își exprimă părerea în
legătură cu tema ce urmează a fi supusă discuției. Urmăresc și își exprimă
punctul de vedere în legătură cu materialul prezentat.
|
Observația
|
|
3 min
|
|
|
Anunțarea
temei și a obiectivelor
|
-Anunţă şi scrie pe tablă tema lecţiei şi
prezintă obiectivele lecţiei.
|
-Notează în caiete titlul lecţiei şi urmăresc obiectivele.
|
Explicația
Conversația
|
|
2 min
|
|
|
Dirijarea
învățării
|
Realizează o clasificare a mușchilor:
·
după structură și funcții (netezi, striați și de tip
cardiac).
Caracterizează mușchii striați și netezi.
Prezintă rolurile mușchilor striați.
·
după formă (scurți, lungi, circulari)
Prezintă alcătuirea unui mușchi lung, modul de
inserție al unui mușchi.
Solicită elevilor să se grupeze pe rânduri,
fiecare grupă, având de îndeplinit o sarcină, utilizând manualul (prima grupă
să realizeze o schemă în care să prezinte principalele grupe de mușchi de la
nivelul capului și gâtului, cea de a doua grupă să realizeze o schemă a
principalelor grupe de mușchi ai trunchiului, iar cea de a treia grupă
mușchii membrelor). Realizează o schemă în care sunt redate principalele
grupe musculare de la nivelul organismului uman (pe regiuni), în funcție de
informațiile prezentate de purtătorul de cuvânt al fiecărei grupe.
|
Sunt atenți și notează.
Se grupează conform instrucțiunilor și realizează
schema, conform informațiilor din manual.
Purtătorul de cuvânt va prezenta informațiile.
|
Conversația euristică
Explicația
Învățarea prin descoperire
Manual, marker, duplex
|
Orală
|
25 min
|
|
|
Fixarea
cunoștințelor
|
Împarte clasa în aceleași trei grupe, fiecare
grupă primind câte o sarcină. Solicită elevilor ca, din bilețele pe care le
au la dispoziție, să le aleagă doar pe acelea care corespund grupelor
musculare din regiunea solicitata, urmând ca, acele bilețele să le monteze pe
schema corpului uman.
|
Sunt atenți, aleg bilețelele corespunzătoare
regiunii respective și le montează pe machetă.
|
Explicația
Conversația
Bilețele, ace cu gămălie, machetă
|
Orală
|
10 min
|
|
|
Evaluarea
|
Se realizează pe tot parcursul orei.
|
Răspund întrebărilor.
|
Explicația
Conversația
|
Orală
|
|
|
|
Tema
|
Anunță tema – “ Sunt sănătos – aleg mișcarea”
|
-Sunt atenți și solicită lămuriri, acolo unde
este cazul.
|
Conversația
|
|
3 min
|
|
SCHEMA TABLEI
Mușchii – organe active ale mișcării
Totalitatea mușchilor din
organism formează sistemul muscular.
Mușchii reprezintă
organele active ale mișcării.
Clasificare:
-
după structură și funcții:
1.
striați –
pe oase – scheletici – se contractă voluntar
- acoperă
oasele și dau formă corpului
- prin
contracție, mișcă anumite segmente ale corpului sau corpul întreg
- asigură
postura
- stabilizează
articulațiile
- produc căldură
2. netezi –
organele interne - se contractă
involuntar
3. de tip cardiac
-
după formă, mușchii striați pot fi
1. mușchi lungi – de viteză
2. mușchi scurți – de efort
3. circulari – în jurul diferitelor
deschideri
Alcătuirea unui mușchi
lung:
-
corp (membrane conjunctive, vase de sânge, fibre nervoase, fibre musculare - fascicule)
-
capete – tendoane (biceps, triceps, cvadriceps)
Mușchii funcționează sub comanda
sistemului nervos: - fibre nervoase senzitive (pleacă
de la mușchi spre SN)
-fibre nervoase motorii (aduc comanda de la SN către mușchi)
Principalii mușchi striați:
1.
Mușchii capului și gâtului – mimicii, masticatori,
asigură mișcarea capului (sternocleidomastoidian)
2.
Mușchii trunchiului – fața anterioară –
pectorali, drepți abdominali, intercostali
-fața
posterioară – trapez, marele dorsal
3.
Mușchii membrelor –
superioare – deltoid, mușchii brațului (biceps, triceps), mușchii antebrațului,
mușchii mâinii
- inferioare – fesieri, mușchii coapsei (marele croitor), mușchii gambei
(gemeni), mușchii piciorului