joi, 4 iulie 2013

MODEL PROIECT DIDACTIC


PROIECT DIDACTIC

 

Data : 12.02.2013

Clasa : a-VII B

Aria curriculara: Matematică, științe și tehnologii

Profesor : Vătavu Adela

Obiectul: Biologie

Unitatea de învaţare: Funcțiile organismului uman, baza lor anatomică şi noţiuni elementare de igienă

Subiectul: Sistemul muscular

Tipul lecției: predare, însușire de noi cunoștințe

Scopul lectiei: dobândirea de către elevi a unor noţiuni legate de clasificarea muşchilor care intră în alcătuirea corpului uman

Competenţe specifice:

1.1  Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale corpului uman

2.1 Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman.

4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare.

4.2 Prezentarea informaţiilor  folosind diverse metode de comunicare.

Obiective operaționale:

Ø  să definească sistemul muscular şi locul pe care acesta îl ocupă în sistemul locomotor;

Ø  să clasifice muşchii după structură şi funcţie;

Ø  să descrie structura unui muşchi lung;

Ø  să explice modul de inserare a muşchilor pe oase. 

Demersul didactic:

a. Resurse procedurale: conversaţia, observația, explicația, “ȘTIU, VREAU SĂ ȘTIU, AM ÎNVĂȚAT

b. Resurse materiale: fișe de lucru, scotch, imagini pe suport digital, duplex, marker, bilețele, ace cu gămălie, fișă tip machetă

c. Forma de activitate: frontal, grupe

Metode de evaluare: formativă, orală

Locul desfășurării: sala de clasă

Bibliografie:

1. Mihaela Marcu Lapadat, Florica Macovei, Floarea Dobran – Biologie, Manual pentru clasa a VII a, Editura Teora, București, 2006;

2.Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lecția, formă de bază a organizarii procesului de predare-învățare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, 2007;

      3.Viorel Lazăr  –Metode utilizate în  predarea biologiei, Editura Arvens, 2009

 

 

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

 

 

ETAPELE
LECȚIEI
ACTIVITATEA PROFESORULUI
ACTIVITATEA ELEVILOR
METODE UTILIZATE/
MATERIAL DIDACTIC UTILIZAT
EVALUARE
TIMP ALOCAT
OBSERVAȚII
Organizarea clasei
 
Pregătește materialul didactic.
Notează în catalog elevii absenţi şi asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei.
Îşi pregătesc cărţile şi caietele.
Conversația
 
1 min
 
Verificarea cunoștințelor anterioare
Adresează întrebări elevilor din lecția anterioară
·         Clasificarea oaselor după formă
·         Alcătuirea unui os lung
·         Oasele trunchiului
 
 
 
·         Compoziția chimică a oaselor
 
·         Clasificarea articulațiilor
 
Răspund la întrebările profesorului
 
Oase lungi (femurul), scurte (falange) și late (stern).
Diafiză și epifize.
Coloana vertebrală (descrierea vertebrelor pe regiuni), sternul și coastele (număr și mod de articulare la stern).
Apă (20%), substanțe organice (oseina), substanțe minerale (săruri de calciu și fosfor).
Fixe (suturi), semimobile (articulațiile vertebrelor), mobile (articulația mâinii).
Conversația
 
Orală
6 min
 
Captarea atenției
Solicită 4 elevi să vină la catedră și să aleagă un bilețel.
 
 
 
 
Prezintă elevilor un material video
Fiecare elev dintre cei solicitați își alege un bilețel și execută comanda solicitată.
Observă ce se întâmplă și își exprimă părerea în legătură cu tema ce urmează a fi supusă discuției. Urmăresc și își exprimă punctul de vedere în legătură cu materialul prezentat.
 
 
Observația
 
 
3 min
 
Anunțarea temei și a obiectivelor
-Anunţă şi scrie pe tablă tema lecţiei şi prezintă obiectivele lecţiei.
-Notează în caiete titlul lecţiei şi urmăresc obiectivele.
Explicația
Conversația
 
2 min
 
Dirijarea învățării
Realizează o clasificare a mușchilor:
·         după structură și funcții (netezi, striați și de tip cardiac).
Caracterizează mușchii striați și netezi.
Prezintă rolurile mușchilor striați.
·         după formă (scurți, lungi, circulari)
Prezintă alcătuirea unui mușchi lung, modul de inserție al unui mușchi.
Solicită elevilor să se grupeze pe rânduri, fiecare grupă, având de îndeplinit o sarcină, utilizând manualul (prima grupă să realizeze o schemă în care să prezinte principalele grupe de mușchi de la nivelul capului și gâtului, cea de a doua grupă să realizeze o schemă a principalelor grupe de mușchi ai trunchiului, iar cea de a treia grupă mușchii membrelor). Realizează o schemă în care sunt redate principalele grupe musculare de la nivelul organismului uman (pe regiuni), în funcție de informațiile prezentate de purtătorul de cuvânt al fiecărei grupe.
 
Sunt atenți și notează.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Se grupează conform instrucțiunilor și realizează schema, conform informațiilor din manual.
Purtătorul de cuvânt va prezenta informațiile.
Conversația euristică
Explicația
Învățarea prin descoperire
 
Manual, marker, duplex
 
 
Orală
25 min
 
Fixarea cunoștințelor
Împarte clasa în aceleași trei grupe, fiecare grupă primind câte o sarcină. Solicită elevilor ca, din bilețele pe care le au la dispoziție, să le aleagă doar pe acelea care corespund grupelor musculare din regiunea solicitata, urmând ca, acele bilețele să le monteze pe schema corpului uman.
 
Sunt atenți, aleg bilețelele corespunzătoare regiunii respective și le montează pe machetă.
Explicația
Conversația
 
Bilețele, ace cu gămălie, machetă
Orală
 
 
10 min
 
Evaluarea
Se realizează pe tot parcursul orei.
Răspund întrebărilor.
Explicația
Conversația
 
Orală
 
 
Tema
Anunță tema – “ Sunt sănătos – aleg mișcarea”
-Sunt atenți și solicită lămuriri, acolo unde este cazul.
Conversația
 
 
3 min
 

 

SCHEMA TABLEI

Mușchii – organe active ale mișcării

 

Totalitatea mușchilor din organism formează sistemul muscular.

Mușchii reprezintă organele active ale mișcării.

Clasificare:

-          după structură și funcții:

1.      striați – pe oase – scheletici – se contractă voluntar

                                - acoperă oasele și dau formă corpului

                               - prin contracție, mișcă anumite segmente ale corpului sau corpul întreg

                               - asigură postura

                               - stabilizează articulațiile

                               - produc căldură

2. netezi – organele interne  - se contractă involuntar

3. de tip cardiac

    -     după formă, mușchii striați  pot fi

             1. mușchi lungi – de viteză

             2. mușchi scurți – de efort

             3. circulari – în jurul diferitelor deschideri

Alcătuirea unui mușchi lung:

-          corp (membrane conjunctive, vase de sânge, fibre nervoase, fibre musculare - fascicule)

-          capete – tendoane (biceps, triceps, cvadriceps)

Mușchii funcționează sub comanda sistemului nervos:  - fibre nervoase senzitive (pleacă de la mușchi spre SN)

                                                                             -fibre nervoase motorii (aduc comanda de la SN către mușchi)

Principalii mușchi striați:

1.      Mușchii capului și gâtului – mimicii, masticatori, asigură mișcarea capului (sternocleidomastoidian)

2.      Mușchii trunchiului – fața anterioară – pectorali, drepți abdominali, intercostali

                                 -fața posterioară – trapez, marele dorsal

     3.    Mușchii membrelor – superioare – deltoid, mușchii brațului (biceps, triceps), mușchii antebrațului, mușchii mâinii

                                               - inferioare – fesieri, mușchii coapsei (marele croitor), mușchii gambei (gemeni), mușchii piciorului

 

PENTRU CADRELE DIDACTICE





 
CONŢINUT  PORTOFOLIU CADRU DIDACTIC
Partea I: Date personale
Ø  Structura anului şcolar.
Ø  Încadrarea (clase, nr. de ore).
Ø  Orarul.
Ø  Fişa postului.
Ø  Calendarul activităţilor pe anul în curs.
Ø  Curriculum vitae.
Partea a II-a.: Activitatea la catedră
Ø  Programa şcolară.
Ø  Microprogramele pentru opţionalele propuse.
Ø  Planificarea materiei (planificarea anuală şi pe unităţi de învăţare).
Ø  Proiecte didactice.
Ø  Teste de evaluare (teste predictive, rezultatele acestora şi observaţiile/concluziile ce se impun, testele sumative pentru fiecare unitate de învăţare sau testele date la sfîrşit de semestru sau an şcolar).
Ø  Evaluarea alternativă (titlurile proiectelor, referatelor, eseurilor şi portofoliilor întocmite de elevi).
Ø  Fişe de lucru (pe clase, pe nivel de performanţe vizat).
Ø  Catalogul profesorului.
Ø  Programa de pregătire pentru recuperarea cunoştinţelor.
Ø  Lista materialului didactic existent.
Ø  Fișe cu asistețte la ore.
Partea a III-a: Performanţe
Ø  Calendarul olimpiadelor şcolare.
Ø  Descriptori de performanţă.
Ø  Subiecte propuse.
Ø  Tabel nominal cu elevii selecţionaţi şi pregatiţi pentru aceste concursuri.
Ø  Planificarea pregătirii suplimentare şi prezenţa la pregătiri.
Ø  Rezultatele obţinute la diferite faze.
Partea a IV-a: Proiecte personale
Ø  Cuprinde lista cu proiecte sau chiar proiectele pe care ni le-am propus pe o anumită perioadă.
Partea a V-a: Perfecţionare
Ø  Evidenţa clară a activităţilor de perfecţionare organizate la nivelul unitaţii de învăţămînt  și nu numai ( diplome, certificate)
Partea a VI-a: Materiale
Ø  Scrisori metodice, regulamente, publicaţii, adrese, etc.
Partea a VII-a: Activitatea ca diriginte
Ø  Caietul dirigintelui
Ø  Fişe personale ale elevilor.
Ø  Comitetul de părinţi pe clasă.
Ø  Reprezentanţii Consiliului elevilor.
Ø  Planificările activităţilor curriculare şi extracurriculare.
Ø  Tabel cu elevii problemă.
Ø  Graficul şi tematica consiliului clasei.
Ø  Graficul şi tematica şedinţelor cu părinţii.
 


 


 

 


 

Ø